Wystarczy 1% podatku ...

NOWOŚĆ w rozliczaniu PITów- rozlicz się on-line

Możesz pomóc sfinansować badania dawców szpiku przekaż 1% podatku

wypełnij pit-online i przekaż 1% podatku

KRS: 0000151978

nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182


Fundacja Przeciwko Leukemii
ul. Morcinka 5, paw. 19
01-496 Warszawa
tel. 22 638 35 38 lub 22 666 44 33

tel. konsultacyjny dla chorych:

+48 0601342911

e-mail: leukemia@leukemia.pl

Kto może zostac dawcą

Kwalifikując potencjalnego biorcę do przeszczepu

ocenia się przede wszystkim szansę jego wyleczenia oraz stopień ryzyka procedury w sytuacji konkretnego pacjenta. Aby zostać kandydatem do przeszczepienia szpiku chory musi mieć odpowiedniego dawcę i być wystarczająco zdrowy, aby znieść ciężki reżim procedury transplantacyjnej (wyjątkowe procedury opisane zostały w rozdziale o minitransplantacjach). W czasie oceny kandydata do przeszczepienia szpiku są brane pod uwagę: wiek, ogólny stan zdrowia (zwłaszcza stan serca, płuc, nerek, wątroby i innych narządów), diagnoza i stan zaawansowania choroby.

Wiek chorego

stanowi jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyniku transplantacji zarówno allogenicznej jak i autologicznej. Uogólniając, zakłada się górne limity wiekowe na: 65 lat dla transplantacji autologicznych, 60 lat dla allogenicznego przeszczepienia szpiku od zgodnego dawcy rodzinnego, oraz 45 lat dla przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Należy zwrócić uwagę, że w związku z pojawianiem się nowych metod leczenia i procedur transplantacyjnych (np. minitransplantacje), wiek chorego nie jest już jedynym czynnikiem decydującym o wykonaniu, lub nie, zabiegu przeszczepieniu szpiku.

Pierwszym etapem jest zwykle oznaczenie antygenów zgodności tkankowej. Określane są również antygeny rodzeństwa i rodziców chorego. W przypadku braku identycznego, pod względem HLA, dawcy rodzinnego, poszukuje się dla chorego alternatywnego dawcy lub rozważa możliwość zastosowania przeszczepu autologicznego.

Nie trzeba specjalnie udowadniać stwierdzenia, że bardzo często przeszczepienie szpiku wykonane zaraz po zdiagnozowaniu choroby daje nieporównywalnie większe szanse wyleczenia niż ta sama procedura wykonana po kilkunastu czy nawet kilku miesiącach (latach??). Nawet w przypadku leczenia innymi metodami dobrze jest mieć w zanadrzu dobranego dawcę, a przynajmniej dobrze udokumentowaną wiedzę na temat stopnia trudności doboru ewentualnego dawcy szpiku. Czasami, z konieczności, z powodów o których pisano powyżej (stan pacjenta, rodzaj choroby, brak zgodnego dawcy), transplantacja szpiku nie jest możliwa. Należy jednak ciągle pamiętać o podstępności choroby i różnych w niej rokowaniach, z drastycznie malejącymi w czasie szansami na wyleczenie, i nie zaniedbywać poszukiwań dawców szpiku o ile tylko są do tej procedury wskazania. I jeszcze jedna, podstawowa, choć z pozoru brutalna reguła bezwzględnie obowiązująca we wszystkich profesjonalnych rejestrach dawców szpiku:

To przede wszystkim dawca szpiku, nie pacjent, jest pod szczególna ochroną i to głównie do niego dostosowywany jest cały proces związany z przeszczepianiem szpiku. Oznacza to też, że szpik dawcy nie może ulec zmarnowaniu, że w sytuacjach beznadziejnych, typu: „może zdarzy się cud i wbrew wszelkim doświadczeniom zabieg przeszczepienia szpiku się uda” rejestr dawców szpiku nie ma prawa narażać zdrowia dawcy. W związku z tym systematyczne monitorowanie wyników zabiegów od własnych dawców jest koniecznym

Ważne jest, aby pacjenci, lub - w przypadku małych dzieci - rodzice, zdawali sobie sprawę, czego mogą się spodziewać po procedurze transplantacyjnej i sami byli aktywnie włączani w podjęcie końcowej decyzji. Na podstawie wszystkich dostępnych informacji pacjent podpisuje wymaganą zgodę na leczenie. Zespół transplantacyjny musi wyjaśnić i przedyskutować z pacjentem i jego rodziną uzasadnienie, ryzyko i korzyści wypływające z przeszczepu szpiku, możliwe skutki uboczne procedury oraz ryzyko i korzyści leczenia alternatywnego.

Aktualności

2015-09-18 12:48:58

Świętuj z nami pierwszy Światowy Dzień Dawców Szpiku: 19 września 2015!

W tym roku, 19 września, po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Dawców Szpiku – ogłosiła The World Marrow Donor Association (www.wmda.info), światowa organizacja zajmująca się koordynacją dawstwa szpiku, która zrzesza ponad 25 milionów dawców z 52 krajów. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa podziękowania: „Thank you 25 million donors”, które odwołują się nie tylko do liczby potencjalnych dawców zarejestrowanych na świecie, ale także do współpracy ponad podziałami i granicami na rzecz ratowania pacjentów chorych na białaczki.

W obchody tego dnia włączył się także polski NZOZ Medigen zajmujący się doborami dawców do przeszczepu szpiku dla chorych na nowotwory krwi. Medigen administruje również Rejestrem Dawców Szpiku ALF PL3 Fundacji Przeciwko Leukemii. 16 września w siedzibie PAP odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Medigen (II miejsce na świecie w skuteczności doborów dawców niespokrewnionych w 2014) oraz ambasadora obchodów Światowego Dnia Dawców Szpiku w Polsce – aktora, reżysera i dyrektora Teatru 6. piętro – Michała Żebrowskiego, który od niedawna również jest kandydatem na dawcę szpiku.

Monika Sankowska, Michał Żebrowski – honorowy ambasador światowego Dnia Dawców Szpiku.

Wspólne świętowanie tego dnia jest niezwykle ważne. Od 18 lat dawcy z całego świata ratują życie polskim pacjentom oddając najcenniejsze i jedyne lekarstwo mogące uratować drugiego człowieka – swój szpik. Również polscy dawcy ratują życie chorym na nowotwory krwi z zagranicy. Dawstwo szpiku nie zna granic i barier. A w sobotę, 19 września, po raz pierwszy wszystkie rejestry dawców szpiku na świecie wirtualnie się zjednoczą, by obchodzić Światowy Dzień Dawców Szpiku. Dlaczego teraz? Ponieważ liczba zarejestrowanych dawców przekroczyła 25 mln. To wspaniała okazja, żeby uświadomić globalną społeczność, ile chorzy na nieuleczalne choroby zawdzięczają dawcom szpiku – powiedziała Monika Sankowska, dyrektor Medigen i przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii.

– Tydzień temu oddałem próbkę krwi i okazało się, że to w ogóle nie boli. Co więcej, jeśli znajdzie się osoba, która będzie potrzebowała mojego szpiku, to wiem, że również pobranie szpiku nie jest procedurą bolesną. To wielka sprawa i powód do dumy, że jesteśmy drudzy na świecie, po Japończykach, w skuteczności doboru dawców i biorców. Nie myślę, co będzie, gdy zadzwoni telefon, że jest biorca, że mogę być dawcą. Nie będę się wahał, ponieważ decyzję podjąłem już w chwili zgłoszenia się do bazy dawców – powiedział Michał Żebrowski.

– Postawa obywatelska i gotowość do niesienia pomocy to kierunek, w którym nasza cywilizacja musi zmierzać. Bez tej kropelki dobra i ofiarności nasz zagoniony świat nie miałby szans. A ja jestem optymistą i romantykiem, wierzę, że coś co ma sens... ma sens. Dlatego namawiam ludzi, żeby znaleźli 5 minut w swoim zagonionym życiu na zgłoszenie się do rejestru i uratowanie komuś życia – dodał ambasador Światowego Dnia Dawców Szpiku w Polsce.

Światowy sukces polskiego Ośrodka Dawców Szpiku!

NZOZ Medigen (Ośrodek Dawców Szpiku), Rejestr ALF PL3 i Fundacja Przeciwko Leukemii od wielu lat stawiają sobie ambitne cele. W ubiegłym roku jednym z nich było zorganizowanie głośnej wyprawy Szpik na Szczyt, podczas której pacjenci po przeszczepie, dawcy oraz grupa lekarzy transplantologów stanęli razem na najwyższym szczycie Afryki udowadniając, że białaczka nie musi być wyrokiem. Była to pierwsza taka wyprawa w historii. Powodów do dumy jest jednak więcej. Światowy Dzień Dawców Szpiku zbiegł się bowiem ze światowym sukcesem polskiego Ośrodka Dawców Szpiku – w 2014 roku Medigen awansował na drugie miejsce w skuteczności doboru dawców niespokrewnionych (dane WMDA) z własnego rejestru, wyprzedzając czołowe rejestry dawców szpiku na świecie i ustępując pod tym względem tylko Japonii.

– Dla Medigen i Fundacji Przeciwko Leukemii pierwszy Światowy Dzień Dawców Szpiku to dobra okazja, żeby świętować wysokie, drugie miejsce w rankingu najskuteczniejszych ośrodków zajmujących się doborami dawców do przeszczepienia szpiku. W 2013 roku byliśmy na miejscu czwartym, w roku ubiegłym udało się ten wynik poprawić. To efekt naszej ciężkiej pracy, dużej wiedzy, a przede wszystkim tego, że wciąż chce nam się pomagać chorym na białaczkę, a najważniejszy jest dla nas pacjent i jego dobro – tłumaczyła Monika Sankowska.

– Po co my to właściwie robimy? Ponieważ jest coraz więcej zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych. Czy dla każdego pacjenta udaje się znaleźć dawcę? W naszej firmie udaje się dla większości pacjentów znaleźć dawcę w ciągu 2,5 tygodnia i to ten wynik zadecydował o naszym wysokim miejscu we światowych rankingach. Kolejnym, poza czasem doboru, ważnym czynnikiem jest to, żeby ośrodek doboru posiadał odpowiednie certyfikaty i dostęp do wszystkich baz dawców – dodał dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigen, jedynego w Polsce ośrodka dawców szpiku, który posiada wszystkie certyfikaty.

Gra o życie. Zagraj z nami!

Podczas konferencji odbył się także pokaz filmu „Gra o życie” – dokumentu przedstawiającego niezwykle wzruszające momenty, kiedy dawcy i biorcy spotykają się po raz pierwszy. Jednym z bohaterów filmu był obecny na konferencji Arkadiusz Krajewski, który już dwukrotnie uratował komuś życie oddając swój szpik, a w czerwcu poznał jednego ze swoich biorców.

Arkadiusz Krajewski – dwukrotny dawca i dr hab. Leszek Kauc odpowiadają na pytania dziennikarzy.

Wszystko zaczęło się od tego, że Medigen zorganizował rekrutację dawców szpiku w miejscu mojej pracy. Pomyślałem, dlaczego by komuś nie pomóc, zwłaszcza, że oddanie próbki krwi i dołączenie do rejestru to taki mały gest. To było w 2007 roku, a telefon że jest biorca otrzymałem po sześciu latach. W pierwszej chwili trochę mnie zatkało, ale oczywiście zgodziłem się. Ani przez chwilę nie myślałem, że mogę odmówić. Skoro już poszedłem oddać krew, to już nie miałem zamiaru się wycofywać. Przez zabieg oddawania szpiku przeszedłem dwa razy i naprawdę nie ma się czego bać. Raz oddawałem szpik w znieczuleniu ogólnym i raz komórki macierzyste krwi obwodowej. W trakcie pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej oglądałem filmy na laptopie, a potem wyszedłem ze szpitala i wróciłem do normalnego życia – wspominał Arkadiusz Krajewski.

Po dwóch latach otrzymał on kolejny telefon z Medigenu...

Tym razem z zapytaniem, czy chce poznać swojego biorcę.

– Oczywiście się zgodziłem. Do spotkania doszło w Szczecinku podczas Zjazdów Dawców Szpiku i Wolontariuszy Fundacji Przeciwko Leukemii. Było dużo emocji. Poczułem się fantastycznie. Wraz z biorcą przyjechały jego siostra i córka, więc widziałem, ile on dla nich znaczy. Podczas pobrania szpiku w żaden sposób nie ucierpiałem, a uratowałem kogoś, z kim dzisiaj utrzymuję kontakt. Drugi raz miałem pobrany szpik miesiąc temu. Niedawno robiłem badania i jest wszystko dobrze, a uczucie, że można było uratować komuś życie jest nie do opisania. Dlatego zachęcam, żebyście dołączyli do nas, do 25 milionów dawców z całego świata – dodał Arkadiusz Krajewski.

Dawcy na świecie

Od czasu pierwszego przeszczepu szpiku kostnego przeprowadzonego w latach 50., ponad milion pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych w ramach leczenia nowotworów krwi i innych chorób krwi. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. Kiedy nie można dopasować dawcy szpiku wśród najbliższej rodziny, szuka się dawców niespokrewnionych. Czasem najbliższy genetycznie dawca jest od swojego biorcy bardzo oddalony geograficznie. Dzięki współpracy w ramach WMDA możliwa jest wymiana informacji o dawcach na poziomie ogólnoświatowym. To za sprawą tej współpracy tysiące osób wróciło do zdrowia.

– Każdego dnia pacjenci dostają drugie życie dzięki altruistycznej postawie obcych im ludzi. Obchodząc ten dzień chcemy uhonorować każdego jednego dawcę, jak i kandydata na dawcę szpiku, który zapisał się do rejestru dawców. Każda osoba, która dołącza do takiej bazy daje chorym nadzieję – i to nie tylko w swoim kraju, ale na całym świecie – powiedział Michael Boo, przewodniczący WMDA.

Więcej informacji:

Fundacja Przeciwko Leukemii

leukemia@leukemia.pl

Obchody światowego dnia dawcy szpiku:

http://www.leukemia.pl/ i inne nasze facebooki

http://www.worldmarrowdonorday.org/events-worldwide/

https://www.facebook.com/worldmarrowdonorday

https://twitter.com/WmdaOffice

https://instagram.com/wmda_office/

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dzis-swiatowy-dzien-dawcow-szpiku-jak-zostac-dawca

2015-09-14 21:23:42
Ośrodek Dawców Szpiku Medigen
i Fundacja Przeciwko Leukemii


zapraszają na konferencję prasową zorganizowaną z okazji obchodów


Pierwszego Światowego
Dnia Dawców SzpikuKonferencja odbędzie się 16 września 2015 r. o godz. 11.00
w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, w Warszawie.


W trakcie konferencji będzie miała miejsce prapremiera filmu „Gra o życie"
dokumentującego wzruszające momenty spotkania dawców i biorców szpiku,
a także zaprezentowane zostaną wyniki i światowy sukces –

II miejsce w skuteczności doborów
dawców niespokrewnionych

– polskiego Ośrodka Dawców Szpiku Medigen.W konferencji udział wezmą:

Dr hab. Leszek Kauc (Medigen, Fundacja Przeciwko Leukemii)

Monika Sankowska (Medigen, Fundacja Przeciwko Leukemii)

Maja Sablewska

 

Michał Żebrowski

Przed konferencją pokazany zostanie film "Szpik na Szczyt"
o zorganizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii i Medigen,
nominowanej do Travelerów, wyprawie na Kilimandżaro.
Po konferencji przewidziany jest poczęstunek.


Zapraszamy! Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności.


Kontakt:
Fundacja Przeciwko Leukemii
leukemia@leukemia.pl
(+48) 509 432 520


Strona 1 z 56  następna -> >>

lista aktualności

Nasi darczyńcy