Wystarczy 1% podatku ...

NOWOŚĆ w rozliczaniu PITów- rozlicz się on-line

Możesz pomóc sfinansować badania dawców szpiku przekaż 1% podatku

wypełnij pit-online i przekaż 1% podatku

KRS: 0000151978

nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182

Fundacja Przeciwko Leukemii
ul. Morcinka 5, paw. 19
01-496 Warszawa
tel. 22 638 35 38 lub 22 666 44 33

tel. konsultacyjny dla chorych:

+48 0601342911

e-mail: leukemia@leukemia.pl

2017-06-11 23:04:24

XI Zjazd Dawców Szpiku


Program XI Zjazdu Dawców Szpiku:

15.06.2017r.   18:30 – konferencja prasowa w Ratuszu Urzędu Miasta w Międzyrzeczu przy ul. Rynek 1

15.06.2017r.   20:00 – start SZTAFETY ŻYCIA - BIEG PO SZPIK

16.06.2017r.   18:00 – przywitanie sztafety w Szczecinku na placu przed Muzeum Regionalnym, przy ul. Szkolnej 1

17.06.2017r.  09:30 – konferencja prasowa poświęcona problematyce leczenia leukemii, z udziałem pacjentów oraz profesjonalistów: do udziału zostali zaproszeni m.in. prof. Mirosław Markiewicz (Kierownik  Oddziału Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach) oraz prof. Sebastian Giebel (Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach) - foyer SAPiK w Szczecinku, przy ulicy Wyszyńskiego 65

17.06.2017r.   10:30 – Gala XI Zjazdu Dawców Szpiku w kinie Wolność zwieńczona koncertem arii operowych w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi

17.06.2017r.   18:00 – Koncert THE WET BAND w Kinie Wolność, przy ul. Wyszyńskiego 65 oraz rekrutacja dawców szpiku

18.06.2017r.   09:00 - uroczysta Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Św. Rozalii z Palermo przy ulicy Kościuszki 91

kliknij tutaj: Program Zjazdu

wiadomości onet.pl

Fundacja Przeciwko Leukemii

bezpłatnie i bezinteresownie pomaga ludziom chorym na nowotwory krwi popularnie nazywane białaczkami. To pierwsza w Polsce wiarygodna organizacja, która oferuje pacjentom i ich rodzinom wszechstronną pomoc w najtrudniejszych chwilach życia.

Organizacja powstała w maju 2000 roku z inicjatywy osób, które od wielu lat zarówno zawodowo, jak i z potrzeby serca, zajmują się pacjentami cierpiącymi na schorzenia układu krwiotwórczego.

Fundacja Przeciwko Leukemii jest organizacją non-profit, która kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia. Najskuteczniejszą, dostępną bronią w walce z nowotworami krwi są obecnie przeszczepy szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, dlatego Fundacja Przeciwko Leukemii wspiera ośrodki medyczne, które propagują i stosują te metody leczenia.

Chorzy cierpiący na nowotwory krwi, dla których jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku kostnego, otrzymują w Fundacji wszechstronną pomoc. Już podczas pierwszego spotkania są dokładnie informowani o miejscach i sposobach leczenia białaczek.

Inne statutowe działania Fundacji Przeciwko Leukemii to m.in.:

• fachowa pomoc w wyborze kliniki, która przeprowadzi transplantację,

• pomoc w doborze odpowiedniego dawcy szpiku i monitorowanie wszelkich działań kliniki transplantacyjnej przed przeszczepem,

• organizowanie akcji informacyjnych propagujących przeszczep szpiku jako skuteczną metodę leczenia wielu chorób,

• szkolenia, kursy i wykłady na temat specyfiki leczenia metodą przeszczepu szpiku i ich konsekwencji,

• stała współpraca z mediami propagująca działalność Fundacji.

Medigen Sp. z o.o. Podmiot Leczniczy

spełnia wyjątkową i unikalną misję na rzecz chorych na białaczki. Jest nie tylko podmiotem leczniczym wykonującym skomplikowane
i trudne badania diagnostyczne, udziela również wszechstronnej pomocy chorym na białaczki i inne choroby hematologiczne. Stanowi rodzaj nieformalnego biura spraw pacjentów zajmującego się wszelkimi problemami, na jakie napotykają chorzy i ich bliscy. Wykonuje szereg badań diagnostycznych służących zarówno leczeniu jak i profilaktyce.

Jako jedyny rejestr w Polsce Medigen  działa w systemie EMDIS (European Marrow Donor Information System; Europejski System Informacji o Dawcach Szpiku). Systemie, który dobiera dawców w czasie rzeczywistym.

Działalność:

• pozyskiwanie potencjalnych dawców allogenicznego szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej

• prowadzenie ośrodka dawców szpiku

• budowanie polskiej bazy potencjalnych dawców szpiku

• udzielanie konsultacji z odpowiednią oceną merytoryczną i diagnostyczną powszechnych schorzeń hematologicznych

• opieka nad pacjentami onkohematologicznymi na różnych etapach diagnostyki i terapii

• kierowanie chorych do konkretnych ośrodków przeszczepowych

kliknij tutaj: Program Zjazdu

wiadomości onet.pl

Aktualności

2017-12-05 10:32:32

Kochani Wolontariusze!

od 1986 roku z inicjatywy ONZ 5. grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Praca, którą wykonujecie za darmo, z potrzeby serca jest  bezcenna. Niesiecie nadzieję i sprawiacie, że życie staje się lepsze.

Dziękujemy i życzymy, aby nigdy nie zabrakło Wam odwagi do niesienia pomocy innym, radości z czynienia dobra

i ludzkiej życzliwości na każdym etapie Waszego życia.


2017-10-14 19:45:53

W całym roku to jesienią jest najwięcej powodów, aby mówić o walce z leukemią.

We wrześniu mieliśmy okazję, żeby podkreślić jak ważna jest dla zdrowia społecznego walka z leukemią – nowotworową chorobą krwi

- 16. września świętowaliśmy Światowy Dzień Dawcy Szpiku,

13. października Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Natomiast 26. października to data obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji.

 

„Któregoś dnia pękło mi naczynko w nodze. Zaczęła  puchnąć i strasznie boleć. Zrobiłam badania. Hematolog stawia diagnozę a ja myślę: To nie może być prawda! Profesor jednak  zapewnia mnie, że pomyłki nie ma. Muszę zacząć chemię. Wali mi się świat! Miałam 57 lat i byłam chora na białaczkę.W każdym razie rozpoczęła się procedura. Znaleziono nawet dawcę. Niestety okazało się, że gdzieś wyjechał.  A czas leci. Postanowiłyśmy z córką zwrócić się do polecanego przez Monikę Sankowską z Fundacji Przeciwko Leukemii rejestru dawców - Medigen. Po dwóch tygodniach - byłam wtedy gdzieś w mieście - dzwoni pani Monika. „Mam dla Pani dawcę”- powiedziała. Byłam w szoku. Potem to już wszystko poszło bardzo szybko.  Po 3 miesiącach byłam po przeszczepieniu szpiku kostnego. Żyję!” – wspomina swoją chorobę Zofia Marciniak – 9 lat temu wyleczona z białaczki.

Jak ważni dla pacjenta chorego na białaczkę są dawcy szpiku w procesie leczenia wiedzą wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zetknęli się z leukemią. To właśnie dzięki dawcom i umiejętnemu doborowi materiału genetycznego pacjenci mogą liczyć na całkowite odzyskanie zdrowia. Na rzecz walki z tą chorobą od kilkunastu lat działa Fundacja Przeciwko Leukemii. Wraz z ośrodkiem dawców szpiku Medigenorganizuje akcje promujące wiedzę na ten temat, przy okazji których systematycznie poszerzana jest polska baza dawców szpiku.Obie te organizacje skutecznie ratują życie chorych na białaczkęzgodnie podkreślają, że najważniejszym etapem wleczeniu białaczki jest moment, kiedy chory musi całkowicie zaufać lekarzom, specjalistom od doborów i samym dawcom. Bo to jak sprawnie współpracują ci ludzie decyduje o jego życiu. Dzisiaj w światowych bazach jest już ponad 30 milionów kandydatów na dawców. Ich szpik ratuje życie pacjentom niezależnie od kraju w którym żyją.Ten szpik jest często jedynym skutecznym lekiem przeciw ponad 100 jednostkom chorobowym, przede wszystkim białaczkom.

Bez dawców nie moglibyśmy przeszczepiać, bo po prostu nie mielibyśmy materiału do przeszczepiania” – podczas dorocznego Spotkania Dawców w Szczecinku powiedział prof. Mirosław Markiewicz,szefHematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach.

Nasza – transplantologów - działalność w dużej mierze jest uzależniona od tego, czy ci dawcy są w ogóle dostępni i jak są dobrani do przeszczepu – to musi być perfekcyjny dobór. Niestety dawców rodzinnych ma tylko 1/3 pacjentów. Dlatego sprawa dawstwa od osób niespokrewnionych jest tak szalenie ważna. W tym dziele w Polsce przoduje Medigen - laboratorium, które najlepiej typuje biorców i  dawców. Robi to w możliwie  najkrótszym czasie, co w temacie przeszczepu szpiku jest kluczowe”.

 

Po co my to właściwie robimy? Ponieważ jest coraz więcej zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko białaczkach. Czy dla każdego pacjenta udaje się znaleźć dawcę? W naszym laboratorium udaje się dla większości pacjentów znaleźć dawcę w ciągu 2,5 tygodnia i również  ten wynik zadecydował o naszym wysokim miejscu w światowych rankingach” – komentuje dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigenu.

Medigen…

… Rejestr ALF PL3 i Fundacja Przeciwko Leukemii od wielu lat stawiają sobie ambitne cele. W 2014 roku jednym z nich było zorganizowanie głośnej wyprawy www.szpiknaszczyt.pl , podczas której pacjenci po przeszczepie, dawcy oraz grupa lekarzy transplantologów stanęli razem na najwyższym szczycie Afryki udowadniając, że białaczka nie musi być wyrokiem. Była to pierwsza taka wyprawa w historii. Powodów do dumy jest jednak więcej w 2014 roku Medigen awansował na drugie miejsce na świecie w skuteczności doboru dawców niespokrewnionych (dane WMDA) z własnego rejestru, wyprzedzając czołowe rejestry dawców szpiku na świecie i ustępując pod tym względem tylko Japonii.

Od czasu pierwszego…

…  przeszczepu szpiku kostnego przeprowadzonego na początku lat 60 - tych, ponad milion dwieście tysięcy pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych w ramach leczenia nowotworów krwi i innych chorób krwi. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. Kiedy nie można znaleźć dawcy szpiku wśród najbliższej rodziny, szuka się dawców niespokrewnionych. Czasem najbliższy genetycznie dawca jest od swojego biorcy bardzo oddalony geograficznie. Dzięki współpracy w ramach WMDA możliwa jest wymiana informacji o dawcach na poziomie ogólnoświatowym. To za sprawą tej współpracy tysiące osób żyje i całkowicie powróciło do zdrowia.

kliknij Tutaj, aby obejrzeć film

Medserwis.pl

wiadomosci.onet.pl

Strona 1 z 86  następna -> >>

lista aktualności

Nasi darczyńcy