Wystarczy 1% podatku ...

NOWOŚĆ w rozliczaniu PITów- rozlicz się on-line

Możesz pomóc sfinansować badania dawców szpiku przekaż 1% podatku

wypełnij pit-online i przekaż 1% podatku

KRS: 0000151978

nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182

Fundacja Przeciwko Leukemii
ul. Morcinka 5, paw. 19
01-496 Warszawa
tel. 22 638 35 38

tel. konsultacyjny dla chorych:

+48 0601342911

e-mail: leukemia@leukemia.pl

2017-09-15 19:03:34

Światowy Dzień Dawcy Szpiku


16 września już po raz kolejny obchodzimy

Światowy Dzień Dawcy Szpiku.


16 września obchodzić będziemy Światowy Dzień Dawcy Szpiku ogłoszony przez The World Marrow Donor Association (www.wmda.info).

Ta światowa organizacja zajmuje się koordynacją dawstwa szpiku, zrzesza już ponad 30 milionów dawców z 52 krajów.

W nurt pracy WMDA z powodzeniem wpisują się działania Fundacji Przeciwko Leukemii i Ośrodka Dawców Szpiku Medigen, które to organizacje od lat są aktywne w środowisku dawców szpiku.

W 2014 roku znalazły się na drugim miejscu na świecie w skuteczności doborów dawców szpiku do przeszczepu.

W tym roku minęło 20 lat od pierwszego przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego w Polsce. Beneficjentka tego pierwszego zabiegu żyje do dzisiaj. Autorką tego pierwszego doboru dawcy do przeszczepu szpiku była Monika Sankowska z Medigenu – Ośrodka dobierającego dawców do  przeszczepu szpiku o największej skuteczności w Polsce i posiadającego jako jedyny w Polsce wszelkie międzynarodowe akredytacje świadczące o jakości tego laboratorium.

Już od kilkunastu lat Fundacja i Medigen organizują cykliczne zjazdy, podczas których spotykają się dawcy komórek macierzystych z biorcami, lekarze, wolontariusze oraz ludzie zjednoczeni ideą walki z białaczką. W końcówce czerwca 2017 odbył się kolejny,  XI  już Zjazd Dawców Szpiku w Szczecinku.

Idee zjazdów tak opisuje uczestnik spotkań w Szczecinku, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku  Katowicach, prof. Mirosław Markiewicz:

Dni dawców szpiku i spotkania organizowane przez Fundację Przeciwko Leukemii w kontekście promowania idei dawstwa są nie do przecenienia. Także i nasza – transplantologów - działalność w dużej mierze jest uzależniona od tego, czy ci dawcy są w ogóle dostępni i jak są dobrani do przeszczepu – to musi być perfekcyjny dobór.

Na codzień zajmuję się przeszczepianiem szpiku, a przecież bez dawców nie moglibyśmy w ogóle przeszczepiać, bo nie mielibyśmy materiału do przeszczepienia. Dodatkowa sprawa, że dawców rodzinnych ma tylko 1/3 pacjentów. Dlatego sprawa dawstwa od osób niespokrewnionych jest tak szalenie ważna. W tym dziele w Polsce przoduje Medigen - laboratorium, które najlepiej typuje biorców i  dawców. Robi to w możliwie najkrótszym czasie, co w temacie przeszczepu szpiku jest kluczowe.

Po co my to właściwie robimy? Ponieważ jest coraz więcej zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko białaczkach. Czy dla każdego pacjenta udaje się znaleźć dawcę?

W naszym laboratorium udaje się dla większości pacjentów znaleźć dawcę w ciągu 2,5 tygodnia i również  ten wynik zadecydował o naszym wysokim miejscu w światowych rankingach – komentuje dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigenu.

Ten dzień wywrócił cale moje życie do góry nogami. Po ponad 2 latach poznałem człowieka, który dał mi życie! Emocje były niewyobrażalne – wspomina Zjazd w Szczecinku Krzysztof Gontarz - biorca. Przyznaję, że niektórych momentów w ogóle nie pamiętam – dodaje.

 

Medigen…

Rejestr ALF PL3 i Fundacja Przeciwko Leukemii od wielu lat stawiają sobie ambitne cele. W 2014 roku jednym z nich było zorganizowanie głośnej wyprawy www.szpiknaszczyt.pl, podczas której pacjenci po przeszczepie, dawcy oraz grupa lekarzy transplantologów stanęli razem na najwyższym szczycie Afryki udowadniając, że białaczka nie musi być wyrokiem. Była to pierwsza taka wyprawa w historii. Powodów do dumy jest jednak więcej w 2014 roku Medigen awansował na drugie miejsce na świecie w skuteczności doboru dawców niespokrewnionych (dane WMDA) z własnego rejestru, wyprzedzając czołowe rejestry dawców szpiku na świecie i ustępując pod tym względem tylko Japonii.

Od czasu pierwszego…

…  przeszczepu szpiku kostnego przeprowadzonego na początku lat 60 - tych, ponad milion dwieście tysięcy pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych w ramach leczenia nowotworów krwi i innych chorób krwi. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. Kiedy nie można znaleźć dawcy szpiku wśród najbliższej rodziny, szuka się dawców niespokrewnionych. Czasem najbliższy genetycznie dawca jest od swojego biorcy bardzo oddalony geograficznie. Dzięki współpracy w ramach WMDA możliwa jest wymiana informacji o dawcach na poziomie ogólnoświatowym. To za sprawą tej współpracy tysiące osób wróciło do zdrowia.

 

Aktualności

2020-02-04 09:44:52

Fundacja Przeciwko Leukemii istnieje już od 2000 roku. Bezpłatnie i bezinteresownie pomaga osobom chorym na nowotwory krwi, popularnie nazywane białaczkami. Jest organizacją non-profit, która kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia.

Fundacja Przeciwko Leukemii jest Organizacją Pożytku Publicznego, a to oznacza, że możecie Państwo przekazać na rzecz naszej fundacji 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na naszej stronie można pobrać e-PIT do rozliczenia za 2019 rok.

Można też wypełnić PIT on-line.

Jednocześnie informujemy, że korzystając z powyższych aplikacji dokonujecie Państwo wyboru przekazania 1% podatku naszej Fundacji, za co będziemy Państwu ogromnie wdzięczni.

“Program e-pity Copyright 2019-2020 e-file sp. z o.o. sp.k.”

2020-01-07 16:47:01
zapraszamy już dziś o 22:30 do TVP2!
Marta i Bartek - lekarze, których znacie z drugiego sezonu serialu "Młodzi lekarze", oraz aktorka Joanna Kulig wspólnie z Darią, Anetą i Mateuszem dołączyli do grona kandydatów na dawcę szpiku.
Oglądajcie 'Młodych Lekarzy" dziś wieczorem, emocje gwarantowane!

Strona 1 z 90  następna -> >>

lista aktualności

Nasi darczyńcy