Wystarczy 1% podatku ...

NOWOŚĆ w rozliczaniu PITów- rozlicz się on-line

Możesz pomóc sfinansować badania dawców szpiku przekaż 1% podatku

wypełnij pit-online i przekaż 1% podatku

KRS: 0000151978

nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182


Fundacja Przeciwko Leukemii
ul. Morcinka 5, paw. 19
01-496 Warszawa
tel. 22 638 35 38 lub 22 666 44 33

tel. konsultacyjny dla chorych:

+48 0601342911

e-mail: leukemia@leukemia.pl

Jak zostać dawcą

Osoby, które podejmą przemyślaną decyzję i zechcą zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku mają dwie drogi, uzależnione od miejsca zamieszkania:

Kandydatów na DAWCÓW mieszkających w Warszawie zapraszamy do Ośrodka Dawców Szpiku  MEDIGEN Sp. z o.o.,  przy ul. Morcinka 5 paw. 19, od pon. do pt. w godz. 8:00 – 18:00.

Kandydatów na DAWCÓW mieszkających poza Warszawą prosimy tylko o SMS na nr 889 212 286 o treści: DAWCA , imię i nazwisko, miasto i województwo. Ta informacja zostanie umieszczona w bazie danych. Skontaktujemy się w momencie organizowania akcji rekrutacyjnej w  danym mieście lub najbliższej okolicy.

Rejestracja w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Należy jedynie wypełnić krótką ankietę i oddać niewielką ilość krwi (10ml) do badania.  Osoba rejestrowana nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Nie są potrzebne żadne wcześniejsze badania. Na pobranie krwi można zgłaszać się po posiłku.

Fundacja nie udziela informacji o wynikach badań. Każdy, kto oddał próbkę krwi zostaje umieszczony w  rejestrze potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce notuje się rocznie ok. 10 tys. zachorowań na nowotwory krwi, czyli "białaczki". Jedną z metod leczenia tych chorób jest przeszczep szpiku. W ostatnich latach, dzięki niesłychanemu postępowi w dziedzinie transplantologii, leczenie przeszczepieniem szpiku stało się w pełni uznaną metodą leczenia tych chorób.

Wyróżniamy dwa rodzaje przeszczepów: autologiczny i allogeniczny. Pierwszy z nich to taki, w których dawcą i biorcą jest ta sama osoba - chory. Szpik pobiera się w okresie jego prawidłowego funkcjonowania i przechowuje do momentu przeszczepienia. Drugi rodzaj przeszczepu polega na podaniu choremu szpiku od osoby z nim spokrewnionej, np. od rodzeństwa, albo od osoby niespokrewnionej.

Aby przeszczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów transplantacyjnych HLA (human leukocyte antigens - antygenów zgodności tkankowej) pomiędzy dawcą a biorcą. Antygeny HLA poszczególnych ludzi różnią się między sobą prawie tak samo jak linie papilarne. Jednak niektóre kombinacje powtarzają się. Dzięki temu jest możliwe znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorego.

Standardy światowe przewidują, że natychmiast po rozpoznaniu białaczki, w której są wskazania do przeszczepu, chory ma pobieraną krew do badań określających jego antygeny HLA. O tym, czy posiada on dawcę rodzinnego wiadomo po dwóch dniach.

Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%. Jeśli takiego dawcy nie ma, rozpoczynają się poszukiwania dawcy niespokrewnionego w rejestrze światowym (BMDW - Bone Marrow Donors Worldwide).

Czas trwania doboru w rejestrze światowym zależy od tego, czy geny chorego są rzadko czy często spotykane wśród zarejestrowanych tam kandydatów.

Ja pokazałam, jak walczyć... Wy pokażcie, jak wygrać! Agata Mróz-Olszewska

Pamiętaj:

 • 1. Dawstwo szpiku jest honorowe.
 • 2 Do  rejestru ALF PL3 zapisujemy zdrowych ludzi w wieku 18 - 50 lat.
 • 3. Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje.
 • 4. Pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania).
 • 5. Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi.
 • 6. W rejestrze ALF PL3 przy Fundacji Przeciwko Leukemii mniej więcej co 70 kandydat zostaje dawcą.

PROCEDURA POBIERANIA I PRZESZCZEPIANIA SZPIKU

 • 1. Pobranie 10 ml krwi od osoby, która rejestruje się jako kandydat na dawcę szpiku w rejestrze dawców.
 • 2. Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA.
 • 3. Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do komputerowej bazy danych i przesyłane do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
 • 4. W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.
 • 5. Bardzo szczegółowe badania krwi zarówno kandydata na dawcę, jak i biorcy mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej między nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemożliwić przeszczepienie.
 • 6. W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości.

W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, bądź nie, swojego szpiku choremu.

 • 7. Po podjęciu decyzji na tak, na kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona mu podana z powrotem w trakcie pobraniu szpiku.
 • 8. Szpik pobiera się na 2 sposoby: - z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym tak, że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady. - pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi obwodowej, po uprzednim podaniu dawcy czynnika wzrostu.

Wybór metody pobrania następuje po uzgodnieniu z dawcą.

 • 9. Szpik pobrany od dawcy zostaje podany pacjentowi do żyły głównej. Jest to zabieg technicznie zbliżony do transfuzji krwi.

Aktualności

2015-09-18 12:48:58

Świętuj z nami pierwszy Światowy Dzień Dawców Szpiku: 19 września 2015!

W tym roku, 19 września, po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Dawców Szpiku – ogłosiła The World Marrow Donor Association (www.wmda.info), światowa organizacja zajmująca się koordynacją dawstwa szpiku, która zrzesza ponad 25 milionów dawców z 52 krajów. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa podziękowania: „Thank you 25 million donors”, które odwołują się nie tylko do liczby potencjalnych dawców zarejestrowanych na świecie, ale także do współpracy ponad podziałami i granicami na rzecz ratowania pacjentów chorych na białaczki.

W obchody tego dnia włączył się także polski NZOZ Medigen zajmujący się doborami dawców do przeszczepu szpiku dla chorych na nowotwory krwi. Medigen administruje również Rejestrem Dawców Szpiku ALF PL3 Fundacji Przeciwko Leukemii. 16 września w siedzibie PAP odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Medigen (II miejsce na świecie w skuteczności doborów dawców niespokrewnionych w 2014) oraz ambasadora obchodów Światowego Dnia Dawców Szpiku w Polsce – aktora, reżysera i dyrektora Teatru 6. piętro – Michała Żebrowskiego, który od niedawna również jest kandydatem na dawcę szpiku.

Monika Sankowska, Michał Żebrowski – honorowy ambasador światowego Dnia Dawców Szpiku.

Wspólne świętowanie tego dnia jest niezwykle ważne. Od 18 lat dawcy z całego świata ratują życie polskim pacjentom oddając najcenniejsze i jedyne lekarstwo mogące uratować drugiego człowieka – swój szpik. Również polscy dawcy ratują życie chorym na nowotwory krwi z zagranicy. Dawstwo szpiku nie zna granic i barier. A w sobotę, 19 września, po raz pierwszy wszystkie rejestry dawców szpiku na świecie wirtualnie się zjednoczą, by obchodzić Światowy Dzień Dawców Szpiku. Dlaczego teraz? Ponieważ liczba zarejestrowanych dawców przekroczyła 25 mln. To wspaniała okazja, żeby uświadomić globalną społeczność, ile chorzy na nieuleczalne choroby zawdzięczają dawcom szpiku – powiedziała Monika Sankowska, dyrektor Medigen i przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii.

– Tydzień temu oddałem próbkę krwi i okazało się, że to w ogóle nie boli. Co więcej, jeśli znajdzie się osoba, która będzie potrzebowała mojego szpiku, to wiem, że również pobranie szpiku nie jest procedurą bolesną. To wielka sprawa i powód do dumy, że jesteśmy drudzy na świecie, po Japończykach, w skuteczności doboru dawców i biorców. Nie myślę, co będzie, gdy zadzwoni telefon, że jest biorca, że mogę być dawcą. Nie będę się wahał, ponieważ decyzję podjąłem już w chwili zgłoszenia się do bazy dawców – powiedział Michał Żebrowski.

– Postawa obywatelska i gotowość do niesienia pomocy to kierunek, w którym nasza cywilizacja musi zmierzać. Bez tej kropelki dobra i ofiarności nasz zagoniony świat nie miałby szans. A ja jestem optymistą i romantykiem, wierzę, że coś co ma sens... ma sens. Dlatego namawiam ludzi, żeby znaleźli 5 minut w swoim zagonionym życiu na zgłoszenie się do rejestru i uratowanie komuś życia – dodał ambasador Światowego Dnia Dawców Szpiku w Polsce.

Światowy sukces polskiego Ośrodka Dawców Szpiku!

NZOZ Medigen (Ośrodek Dawców Szpiku), Rejestr ALF PL3 i Fundacja Przeciwko Leukemii od wielu lat stawiają sobie ambitne cele. W ubiegłym roku jednym z nich było zorganizowanie głośnej wyprawy Szpik na Szczyt, podczas której pacjenci po przeszczepie, dawcy oraz grupa lekarzy transplantologów stanęli razem na najwyższym szczycie Afryki udowadniając, że białaczka nie musi być wyrokiem. Była to pierwsza taka wyprawa w historii. Powodów do dumy jest jednak więcej. Światowy Dzień Dawców Szpiku zbiegł się bowiem ze światowym sukcesem polskiego Ośrodka Dawców Szpiku – w 2014 roku Medigen awansował na drugie miejsce w skuteczności doboru dawców niespokrewnionych (dane WMDA) z własnego rejestru, wyprzedzając czołowe rejestry dawców szpiku na świecie i ustępując pod tym względem tylko Japonii.

– Dla Medigen i Fundacji Przeciwko Leukemii pierwszy Światowy Dzień Dawców Szpiku to dobra okazja, żeby świętować wysokie, drugie miejsce w rankingu najskuteczniejszych ośrodków zajmujących się doborami dawców do przeszczepienia szpiku. W 2013 roku byliśmy na miejscu czwartym, w roku ubiegłym udało się ten wynik poprawić. To efekt naszej ciężkiej pracy, dużej wiedzy, a przede wszystkim tego, że wciąż chce nam się pomagać chorym na białaczkę, a najważniejszy jest dla nas pacjent i jego dobro – tłumaczyła Monika Sankowska.

– Po co my to właściwie robimy? Ponieważ jest coraz więcej zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych. Czy dla każdego pacjenta udaje się znaleźć dawcę? W naszej firmie udaje się dla większości pacjentów znaleźć dawcę w ciągu 2,5 tygodnia i to ten wynik zadecydował o naszym wysokim miejscu we światowych rankingach. Kolejnym, poza czasem doboru, ważnym czynnikiem jest to, żeby ośrodek doboru posiadał odpowiednie certyfikaty i dostęp do wszystkich baz dawców – dodał dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigen, jedynego w Polsce ośrodka dawców szpiku, który posiada wszystkie certyfikaty.

Gra o życie. Zagraj z nami!

Podczas konferencji odbył się także pokaz filmu „Gra o życie” – dokumentu przedstawiającego niezwykle wzruszające momenty, kiedy dawcy i biorcy spotykają się po raz pierwszy. Jednym z bohaterów filmu był obecny na konferencji Arkadiusz Krajewski, który już dwukrotnie uratował komuś życie oddając swój szpik, a w czerwcu poznał jednego ze swoich biorców.

Arkadiusz Krajewski – dwukrotny dawca i dr hab. Leszek Kauc odpowiadają na pytania dziennikarzy.

Wszystko zaczęło się od tego, że Medigen zorganizował rekrutację dawców szpiku w miejscu mojej pracy. Pomyślałem, dlaczego by komuś nie pomóc, zwłaszcza, że oddanie próbki krwi i dołączenie do rejestru to taki mały gest. To było w 2007 roku, a telefon że jest biorca otrzymałem po sześciu latach. W pierwszej chwili trochę mnie zatkało, ale oczywiście zgodziłem się. Ani przez chwilę nie myślałem, że mogę odmówić. Skoro już poszedłem oddać krew, to już nie miałem zamiaru się wycofywać. Przez zabieg oddawania szpiku przeszedłem dwa razy i naprawdę nie ma się czego bać. Raz oddawałem szpik w znieczuleniu ogólnym i raz komórki macierzyste krwi obwodowej. W trakcie pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej oglądałem filmy na laptopie, a potem wyszedłem ze szpitala i wróciłem do normalnego życia – wspominał Arkadiusz Krajewski.

Po dwóch latach otrzymał on kolejny telefon z Medigenu...

Tym razem z zapytaniem, czy chce poznać swojego biorcę.

– Oczywiście się zgodziłem. Do spotkania doszło w Szczecinku podczas Zjazdów Dawców Szpiku i Wolontariuszy Fundacji Przeciwko Leukemii. Było dużo emocji. Poczułem się fantastycznie. Wraz z biorcą przyjechały jego siostra i córka, więc widziałem, ile on dla nich znaczy. Podczas pobrania szpiku w żaden sposób nie ucierpiałem, a uratowałem kogoś, z kim dzisiaj utrzymuję kontakt. Drugi raz miałem pobrany szpik miesiąc temu. Niedawno robiłem badania i jest wszystko dobrze, a uczucie, że można było uratować komuś życie jest nie do opisania. Dlatego zachęcam, żebyście dołączyli do nas, do 25 milionów dawców z całego świata – dodał Arkadiusz Krajewski.

Dawcy na świecie

Od czasu pierwszego przeszczepu szpiku kostnego przeprowadzonego w latach 50., ponad milion pacjentów przeszło transplantację komórek krwiotwórczych w ramach leczenia nowotworów krwi i innych chorób krwi. Przeszczep jest czasem dla nich jedynym ratunkiem. Kiedy nie można dopasować dawcy szpiku wśród najbliższej rodziny, szuka się dawców niespokrewnionych. Czasem najbliższy genetycznie dawca jest od swojego biorcy bardzo oddalony geograficznie. Dzięki współpracy w ramach WMDA możliwa jest wymiana informacji o dawcach na poziomie ogólnoświatowym. To za sprawą tej współpracy tysiące osób wróciło do zdrowia.

– Każdego dnia pacjenci dostają drugie życie dzięki altruistycznej postawie obcych im ludzi. Obchodząc ten dzień chcemy uhonorować każdego jednego dawcę, jak i kandydata na dawcę szpiku, który zapisał się do rejestru dawców. Każda osoba, która dołącza do takiej bazy daje chorym nadzieję – i to nie tylko w swoim kraju, ale na całym świecie – powiedział Michael Boo, przewodniczący WMDA.

Więcej informacji:

Fundacja Przeciwko Leukemii

leukemia@leukemia.pl

Obchody światowego dnia dawcy szpiku:

http://www.leukemia.pl/ i inne nasze facebooki

http://www.worldmarrowdonorday.org/events-worldwide/

https://www.facebook.com/worldmarrowdonorday

https://twitter.com/WmdaOffice

https://instagram.com/wmda_office/

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dzis-swiatowy-dzien-dawcow-szpiku-jak-zostac-dawca

2015-09-14 21:23:42
Ośrodek Dawców Szpiku Medigen
i Fundacja Przeciwko Leukemii


zapraszają na konferencję prasową zorganizowaną z okazji obchodów


Pierwszego Światowego
Dnia Dawców SzpikuKonferencja odbędzie się 16 września 2015 r. o godz. 11.00
w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, w Warszawie.


W trakcie konferencji będzie miała miejsce prapremiera filmu „Gra o życie"
dokumentującego wzruszające momenty spotkania dawców i biorców szpiku,
a także zaprezentowane zostaną wyniki i światowy sukces –

II miejsce w skuteczności doborów
dawców niespokrewnionych

– polskiego Ośrodka Dawców Szpiku Medigen.W konferencji udział wezmą:

Dr hab. Leszek Kauc (Medigen, Fundacja Przeciwko Leukemii)

Monika Sankowska (Medigen, Fundacja Przeciwko Leukemii)

Maja Sablewska

 

Michał Żebrowski

Przed konferencją pokazany zostanie film "Szpik na Szczyt"
o zorganizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii i Medigen,
nominowanej do Travelerów, wyprawie na Kilimandżaro.
Po konferencji przewidziany jest poczęstunek.


Zapraszamy! Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności.


Kontakt:
Fundacja Przeciwko Leukemii
leukemia@leukemia.pl
(+48) 509 432 520


Strona 1 z 56  następna -> >>

lista aktualności

Nasi darczyńcy