Wystarczy 1% podatku ...

NOWOŚĆ w rozliczaniu PITów- rozlicz się on-line

Możesz pomóc sfinansować badania dawców szpiku przekaż 1% podatku

wypełnij pit-online i przekaż 1% podatku

KRS: 0000151978

nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182

Fundacja Przeciwko Leukemii
ul. Piwna 3/5 m.4
00-265 Warszawa
tel. 22 638 35 38

tel. konsultacyjny dla chorych:

+48 0601342911

e-mail: [email protected]

XI Zjazd Dawców Szpiku - Szczecinej 2017r.

15 – 18 czerwca 2017


„Najskuteczniejszą formą walki z nowotworami krwi jest przeszczep szpiku.  Jest to często jedyne lekarstwo, które może uratować chorego. A każdy z nas  nosi ten cudowny lek w sobie. Wystarczy się nim podzielić, żeby uratować  komuś życie” – mówi Monika Sankowska -  członek Rady Fundacji Przeciwko  Leukemii.

Kolejny raz Fundacja Przeciwko Leukemii i ODS Medigen postanawia przeznaczyć na Zjazd Dawców Szpiku cztery dni. W tym roku będzie on trwać od 15 do 18 czerwca. Podobnie jak rok wcześniej, Zjazd zainauguruje BIEG PO SZPIK – SZTAFETA ŻYCIA, który zacznie się startem spod ratusza międzyrzeckiego o godzinie 20:00.

Następnego dnia o godzinie 18:00 planowane jest przybycie tej szlachetnej sztafety do Szczecinka, gdzie będą kontynuowane obchody XI Zjazdu Dawców.

W tych dniach w Szczecinku spotykają się dawcy, pacjenci, lekarze transplantolodzy, a także wolontariusze Fundacji Przeciwko Leukemii, aby propagować ideę dawstwa szpiku i pomocy chorym.

Jak co roku przewidziane jest szczególne wydarzenie - spotkanie dawców z biorcami. To właśnie wtedy kolejne wyleczone osoby mają szansę dowiedzieć się, kto uratował im życie. Zawsze towarzyszą temu wielkie emocje, zarówno u związanej wspólnym szpikiem pary, jak i u wszystkich obecnych. Zanim dojdzie do takiego spotkania obie strony muszą wyrazić na nie zgodę, być do niego przygotowane.

Także i tym razem nie zabraknie koncertu arii operowych, zaplanowanego na sobotę w Sali SAPIKu. Tego samego dnia, wieczorem, wystąpi również rockowa grupa „The Wet Band”, której założycielem i wokalistą jest prof. Sebastian Giebel - Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach.

wiadomości onet.pl

X Zjazd Dawców Szpiku - Szczecinek 2016r. SZTAFETA ŻYCIA

rynekzdrowia.pl

Głos Koszaliński

 

IX Zjazd w Szczecinku 2015r.


W dniach: 26-28 czerwca 2015 odbyło się kolejne spotkanie dawców, wolontariuszy i przyjaciół naszej Fundacji.

Było super! A oto przed Wami filmowa relacja z tego niezapomnianego wydarzenia oraz kazanie wygłoszone podczas

mszy św. przez naszego Duszpasterza ks. Wojtka Jamrozińskiego.

FILM - RELACJA ZE ZJAZDU W SZCZECINKU

Myślę, że wiersz napisany przez Arka Brzęczka doskonale oddaje atmosferę naszego zjazdu. Przeczytajcie:

Szpikiem Szczecinek wyjątkowy (2015 r.)

 


VIII Zjazd w Szczecinku 2014r.

Za nami kolejne spotkanie, kolejne niezapomniane chwile pełne wzruszeń...:

Fundacja przeciwko leukemii Szczecinek 2014

VII Zjazd w Szczecinku 2013r

To było już nasze siódme spotkanie, dawców szpiku, wolontariuszy i przyjaciół, a piąte zorganizowane w Szczecinku. I tak, mamy nadzieję, zostanie na zawsze. Trudno będzie znaleźć przychylniejsze władze miasta, przyjaźniejsze otoczenie, wspanialsze zakwaterowanie, czy piękniejszą okolicę. Cały Szczecinek.

Zjazd ogólnie: nie słyszałem zastrzeżeń, wręcz same zachwyty, a jedyne żale, to tylko te, że: wszystko trwało zbyt krótko, nie wszyscy mogli przyjechać, a zwłaszcza, że do następnego spotkania trzeba, niestety, odczekać dokładnie 370 długich dni. Aż tyle, gdyż nasz kolejny, ósmy już zjazd odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2014 roku, w tym samym miejscu (tu: komunikat nr 1/14).

Pamiętajcie. Już teraz prosimy wszystkich o zarezerwowanie sobie tego terminu i potwierdzanie obecności, zwłaszcza tych, którzy jeszcze z nami nie byli (email: [email protected]).

Jak było?

Krótko:

Dzień 1. Zakwaterowanie - warunki wspaniałe: większość w luksusowym (szczerze!) internacie/hotelu „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”, a po kilkanaście osób (nie zmieściliśmy się) w: pensjonacie Żółty Domek, w hotelu „Izabela” w Marcelinie i w Gospodarstwie Agroturystycznym „Siedlisko” w Żdżarze. Posiłki wspólne, przygotowywane przez uczniów Szkoły Hotelarsko-Gastronomicznej im. „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”: re-we-la-cyj-ne!

Wieczorem wspólna kolacja; na otwarcie. Jej dodatkową atrakcją był występ duetu „Tadek (solo) i Romek”, występ wspaniały i poruszający. Ze względu na tematykę posłuchaj i oceń pięć piosenek:

Inka

Rotmistrz Witold Pilecki

Generał Nil

Niewygodna Prawda

Żołnierze Wyklęci cz.1

Żołnierze Wyklęci cz.2

Początkowo wydawało się, że nie pasuje ona do przysłowiowego kotleta, ale szybko okazało się (mnie przynajmniej), że nie było żadnego zgrzytu i całość miała swój urok. Może w przyszłym roku chłopcy znajdą czas w sobotę, 28/6/2014, i wystąpią na scenie SAPIKu. Chcielibyśmy, aby naszej profesjonalnej, internacjonalistycznej przecież działalności, zawsze towarzyszył choć pierwiastek patriotyczny. Nie chodzi o wzniosłość słów, ani tym bardziej o polityczne deklaracje - nie interesują nas przecież niczyje osobiste poglądy. W grę wchodzi jedynie zwykła przyzwoitość i uczczenie pamięci naszych pomordowanych i zapomnianych bohaterów. Tyle możemy dla nich zrobić. To jest nasze minimum. Możemy więcej?

Dzień 2. Uroczystość w SAPIKu: docenienie dawców, uhonorowanie zasłużonych dla dawstwa szpiku, krótka prezentacja osiągnięć Fundacji/Rejestru/Medigenu, prezentacja naszych górali, wzruszające dwa spotkania biorców szpiku ze swoimi dawcami...  Całość przeplatana występami (sopranistka Jola Bibel, Magda Górecka i zespół taneczny AIDA). W czasie wolnym władze miasta zapewniły uczestnikom: bezpłatne przejazdy, rowery lądowe, rowery wodne, narty lądowe (śniegu nie dowieźli - błąd), narty wodne, tramwaj wodny (lądowego brak), atrakcje balonowe, moc spacerów i wspaniałą pogodę przez całe trzy dni. Wieczorem uroczystość kolacyjna w hotelu „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”. Eeechhh…

Dzień 3. Tradycyjnie nasze spotkania kończyła msza w kościele pod wezwaniem Świętej Rozalii z Palermo w intencji dawców szpiku i pacjentów - tych, którzy żyją w zdrowiu i szczęściu (zdecydowana większość) i tych nielicznych, którzy odeszli. Zawsze będziemy pamiętali też o naszych przyjaciołach śp.: o podwójnym dawcy szpiku, Pawle Kostrzewie z Ostrowca Świętokrzyskiego i przedwcześnie zmarłym profesorze Vladimirze Kozie z Pilzna (Czechy). To ogromne, niepowetowane straty, nie tylko dla nas.

Jeszcze tylko powrót tramwajem wodnym na obiad i …. adjourn. Do przyszłego roku Kochani.

Galeria Szczecinek 2013

Informacje w mediach:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130624/SZCZECINEK/130629814

http://temat.net/aktualnosci/15267/V-Zjazd-Dawcow-Szpiku-i-Wolontariuszy

VI Zjazd Dawców i Wolontariuszy, Szczecinek, czerwiec 2012

.....relacja ze Zjazdu już wkrótce:)

V Zjazd Dawców i Wolontariuszy, SZCZECINEK - czerwiec 2011

W dniach 10 -12. czerwca miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po raz piąty odbył się ZJAZD DAWCÓW I WOLONTARIUSZY  FUNDACJI PRZECIWKO LEUKEMII,  zorganizowany przez Fundację oraz  NZOZ Medigen w pięknym, gościnnym Szczecinku.

Punktem głównym naszego zjazdu było spotkanie dawców, biorców i wolontariuszy  w kinie „Wolność”, ubarwione występami młodych, utalentowanych wokalistek oraz  kabaretu z Zielonej Góry "Skład Komiczny Fachofców".

W niedzielę w kościele pw. św. Rozalii z Palermo została odprawiona przez kapelana Fundacji ks.Wojciecha Jamrozińskiego uroczysta Msza św.

W tym miejscu pragniemy podziękować gospodarzowi spotkania: Starostwu Powiatowemu w Szczecinku, Szczecinieckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku, Samorządowi Miasta Szczecinek, a w sposób szczególny panu Staroście Krzysztofowi Lisowi, paniom Marii Schulz i Annie Mencel, księdzu dr Andrzejowi Targoszowi – Proboszczowi Parafii pw św. Rozlii z Palermo w Szczecinku, panu posłowi do Sejmu RP Stanisławowi Wziątkowi oraz panu Henrykowi Siegertowi, bez którego ta lista byłaby niepełna.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo wzruszjącej i radosnej atmosferze. Nasi dawcy i wolontariusze służą pomocą  pacjentom  już od 11 lat!

DZIĘKUJEMY!!!

Relacja z III zjazdu dawców Szczecinek, 11-13 września 2008r.

Do miasta na III Zjazd Dawców Szpiku Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz – Olszewskiej, zjechali ludzie, którzy uratowali ludzkie życie. Czasem dawca i biorca mają szansę się poznać. Nie inaczej jest w przypadku Piotra Grendy i Tomasza Chruślińskiego. – Dzięki Piotrowi mogę się cieszyć najwyższym darem od Boga – życiem – mówi Tomasz. – Po prostu mam w sobie kawałek Piotra. To jest mój kochany brat.

III Zjazd Dawców Szpiku Fundacji Przeciwko Leukemii (czyli z rejestru ALF PL3) odbywający się w gościnnym Szczecinku jest obszernie relacjonowany w mediach. Patronat medialny nad nim objęły m.in. TVN24, miesięcznik PANI, miesięcznik ZDROWIE.

TVN24

www.gk24.pl

www.szczecinek.pl

sapik.pl

II Ogólnopolski Zjazd Dawców Szpiku Kostnego odbył sie na Żywiecczyźnie 2006-05-05


Miejsce II Ogólnopolskiego Zjazdu Dawców Szpiku Kostnego zostało wybrane nieprzypadkowo. Ksiądz Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii w Leśnej jest znany w całej Polsce z promowania przeszczepów. W Polsce działa pięć banków potencjalnych dawców szpiku. Jednym z nich jest ALF prowadzony przez Fundację Przeciw Leukemii. Chociaż nie jest najliczniejszy - w rejestrze figuruje około 3500 osób, może pochwalić się, że za jego pośrednictwem zostały oddane 52 szpiki. Z pozostałych czterech razem tyle samo.

2006-05-01 Dawcy szpiku z całej Polski przyjechali na Żywiecczyznę miasta.gazeta.pl

Ta niezwykła, życiowa przygoda dla 24-letniej Emilii Modzelewskiej z Ełku zaczęła się przed pięcioma laty. W jej szkole warszawska Fundacja Przeciwko Leukemii szukała dawców szpiku. Zgłosiła się, bo chciała pomóc. Potem sprawa ucichła, Emilia skończyła szkołę i zaczęła studiować zarządzanie. Jednak przed dwoma laty zadzwoniła dyrektorka domu dziecka, którego Emilia była wychowanką, z informacją, że jej szukają. - Okazało się, że mój szpik jest potrzebny dla jakiegoś 15-letniego chłopca.

I Zjazd Dawców Szpiku Kostnego odbył się w Tarnowie

Życie dla Życia

2005-05-12

Koncert Chóru Gos.pl rozpoczął oficjalnie III Tarnowską Kroplę i Pierwszy Zjazd Dawców Szpiku Kostnego.

Honorowymi gośćmi byli Jolanta Kwaśniewska i ks. Arkadiusz Nowak. Wśród zaproszonych gości byli również przedstwiciele Fundacji Przeciw Leukemii - mgr Monika Sankowska i dr hab. Leszek Kauc. To oni na co dzień rozwiązują trudną łamigłówkę dobierania dawcy dla chorego oraz prowadzą bank dawców szpiku ALF. Spośród wszystkich dawców dobranych w Polsce 80 % dobrali właśnie oni w swoim laboratorium MEDIGEN, z którym związany jest rejestr dawców ALF.

www.tarnow.net.pl

Daj szasnę życiu - zostań dawcą
2005-05-11 10:31:49
Monika nie doczekała znalezienia dawcy. Po śmierci Pawła okazało się, że w jego szkole było cztery osoby, które mogły być dawcami dla niego, jego organizm się poddał po chemii. Dlaczego zdarzają się takie sytuacje? Nie podejmujemy decyzji „bycia dawcą”. Boimy się, bo nie jesteśmy dobrze poinformowani. Na stronie internetowej Fundacji Przeciwko Leukemii czerwonymi literami pisze – białaczka jest uleczalna. Nasza decyzja wstąpienia do banku dawców może uratować czyjeś życie. Liczby mówią same za siebie – w Niemczech w bankach dawców szpiku zgłoszonych jest milion osób, w Polsce tylko 20 tysięcy. Nas powinno być milion!

[[fotka1]]Ks. Piotr Sadkowski – proboszcz parafii w Żywcu – był dawcą. „To nic strasznego. Przeżyłem i mam się dobrze – mówi żartobliwie. Oddam szpik po raz drugi, żeby kogoś uratować. To było szesnaście lat temu. Moja siostra zachorowała. Dzisiaj jest zdrowa i leczy ludzi  Gdyby nie moja decyzja, nie byłoby nie tylko jej, ale też może nie byłoby pacjentów, których ona leczy” – dodaje ks. Piotr.



Wczoraj w DA „Tratwa” kameralnym spotkaniem, nieoficjalnie zainaugurowano Pierwszy Zjazd Polskich Dawców Szpiku. Rozmowę prowadzili lekarze zajmujący się badaniem dawców – dr Monika Sankowska, doc. Leszek Kauc, o swoim byciu dawcą opowiadał ks Piotr Sadkowski, byli też obecni rodzice bohatera filmu „Życie dla Życia”- państwo Siegert (na zdjęciu poniżej).



Pierwszym krokiem do zostania dawcą jest nasza decyzja i oddanie 10ml krwi. Dzisiaj (11 maja) można to zrobić w Mościckiej Fundacji Kultury od godziny 9.00 do 16.00 w sali nr 5. Tam czekają pielęgniarki i lekarze. Badanie, które kosztuje 600 zł jest wykonywane bezpłatnie. To zwykłe pobranie krwi, która będzie następnie szybko przebadana i już pojutrze nasze dane znajdą się w światowym banku szpiku.



[[fotka3]]Od tego momentu, w każdej chwili może zadzwonić do nas telefon. Zadane zostanie pytanie -  czy podtrzymujemy decyzję bycia dawcą. To duża odpowiedzialność, bo jeśli się wycofamy to zostaną zmarnowane miesiące badań i poszukiwań.  Nasze wahanie może spowodować, że biorca nie doczeka kolejnego dawcy. „Z tych osób, które teraz są dawcami nikt nie odmówił. Różne są reakcje osób na wiadomość o wyborze na dawcę. Dziewczyna, która się dowiedziała że będzie dawcą przez trzy dni płakała z radości” – mówi Katarzyna Duraj prezes tarnowskiego Stowarzyszenia „Kropla”.



Oddanie szpiku odbywa się w klinikach, które maja akredytacje światową. W Polsce może to być klinika w Warszawie lub we Wrocławiu. „Był taki dawca, który chciał lecieć do kliniki samolotem. Fundacja spełniła takie małe życzenie tego dawcy” – opowiada pani Katarzyna.

W klinice pozostajemy około tygodnia. Robione są nam specjalistyczne badania. Jesteśmy otoczeni najlepszymi lekarzami, mamy swojego opiekuna.. Szpik może być pobrany z kręgosłupa pod narkozą lub z krwi. „Wszyscy z tych osób, które oddały szpik zapytane czy zrobiłyby to jeszcze raz odpowiedziały, że tak. Żałują, że można to zrobić tylko 3 razy w życiu. Nie twierdzą, że to bohaterstwo’ – komentuje dr Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii.

Zdarzają się zabawne historie wśród osób zgłaszających chęć zostania dawcą. Uczeń szkoły z Żywca zgłosił się tylko dlatego, żeby przepadła mu lekcja. I został wytypowany na dawcę! Ale zdarzają się też przykre sytuacje. Osoba, która zgłosiła się do banku i została wybrana na dawcę zmieniła adres zamieszkania. Bank nie mógł jej znaleźć, zwrócił się do rodziców, którzy nie zgodzili podać adresu zamieszkania.

Dzisiaj u nas w Tarnowie można zostać dawcą. Są już osoby zdecydowane po wczorajszym spotkaniu z gośćmi Zjazdu. Przyjadą z Nowego Sącza i Rzeszowa. Ten kogo dotknęła białaczka, kto widział, jak cierpi bliska mu osoba, wie jak ważna to sprawa. Sprawa życia i śmierci.

Można uratować czyjeś życie. „Podejmijcie taką decyzję” – prosi ks. Piotr Sadkowski.



Beata Burkat

Aktualności

2020-02-04 09:44:52

Fundacja Przeciwko Leukemii istnieje już od 2000 roku. Bezpłatnie i bezinteresownie pomaga osobom chorym na nowotwory krwi, popularnie nazywane białaczkami. Jest organizacją non-profit, która kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia.

Fundacja Przeciwko Leukemii jest Organizacją Pożytku Publicznego, a to oznacza, że możecie Państwo przekazać na rzecz naszej fundacji 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na naszej stronie można pobrać e-PIT do rozliczenia za 2019 rok.

Można też wypełnić PIT on-line.

Jednocześnie informujemy, że korzystając z powyższych aplikacji dokonujecie Państwo wyboru przekazania 1% podatku naszej Fundacji, za co będziemy Państwu ogromnie wdzięczni.

“Program e-pity Copyright 2019-2020 e-file sp. z o.o. sp.k.”

2020-01-07 16:47:01
zapraszamy już dziś o 22:30 do TVP2!
Marta i Bartek - lekarze, których znacie z drugiego sezonu serialu "Młodzi lekarze", oraz aktorka Joanna Kulig wspólnie z Darią, Anetą i Mateuszem dołączyli do grona kandydatów na dawcę szpiku.
Oglądajcie 'Młodych Lekarzy" dziś wieczorem, emocje gwarantowane!

Strona 1 z 90  następna -> >>

lista aktualności

Nasi darczyńcy