XI Zjazd Dawców Szpiku - Szczecinej 2017r.
- „Najskuteczniejszą formą walki z nowotworami krwi jest przeszczep szpiku. Jest to często jedyne lekarstwo, które może uratować chorego. A każdy z nas nosi ten cudowny lek w sobie. Wystarczy się nim podzielić, żeby uratować komuś życie” – mówi Monika Sankowska - członek Rady Fundacji Przeciwko Leukemii.
Kolejny raz Fundacja Przeciwko Leukemii i ODS Medigen postanawia przeznaczyć na Zjazd Dawców Szpiku cztery dni. W tym roku będzie on trwać od 15 do 18 czerwca. Podobnie jak rok wcześniej, Zjazd zainauguruje BIEG PO SZPIK – SZTAFETA ŻYCIA, który zacznie się startem spod ratusza międzyrzeckiego o godzinie 20:00.
Następnego dnia o godzinie 18:00 planowane jest przybycie tej szlachetnej sztafety do Szczecinka, gdzie będą kontynuowane obchody XI Zjazdu Dawców.
W tych dniach w Szczecinku spotykają się dawcy, pacjenci, lekarze transplantolodzy, a także wolontariusze Fundacji Przeciwko Leukemii, aby propagować ideę dawstwa szpiku i pomocy chorym.
Jak co roku przewidziane jest szczególne wydarzenie - spotkanie dawców z biorcami. To właśnie wtedy kolejne wyleczone osoby mają szansę dowiedzieć się, kto uratował im życie. Zawsze towarzyszą temu wielkie emocje, zarówno u związanej wspólnym szpikiem pary, jak i u wszystkich obecnych. Zanim dojdzie do takiego spotkania obie strony muszą wyrazić na nie zgodę, być do niego przygotowane.
Także i tym razem nie zabraknie koncertu arii operowych, zaplanowanego na sobotę w Sali SAPIKu. Tego samego dnia, wieczorem, wystąpi również rockowa grupa „The Wet Band”, której założycielem i wokalistą jest prof. Sebastian Giebel - Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach.
X Zjazd Dawców Szpiku - Szczecinek 2016r. SZTAFETA ŻYCIA
IX Zjazd w Szczecinku 2015r.
W dniach: 26-28 czerwca 2015 odbyło się kolejne spotkanie dawców, wolontariuszy i przyjaciół naszej Fundacji.
Było super! A oto przed Wami filmowa relacja z tego niezapomnianego wydarzenia oraz kazanie wygłoszone podczas
mszy św. przez naszego Duszpasterza ks. Wojtka Jamrozińskiego.
FILM - RELACJA ZE ZJAZDU W SZCZECINKU
Myślę, że wiersz napisany przez Arka Brzęczka doskonale oddaje atmosferę naszego zjazdu. Przeczytajcie:
Szpikiem Szczecinek wyjątkowy (2015 r.)
VIII Zjazd w Szczecinku 2014r.
Za nami kolejne spotkanie, kolejne niezapomniane chwile pełne wzruszeń...:
Fundacja przeciwko leukemii Szczecinek 2014
VII Zjazd w Szczecinku 2013r
To było już nasze siódme spotkanie, dawców szpiku, wolontariuszy i przyjaciół, a piąte zorganizowane w Szczecinku. I tak, mamy nadzieję, zostanie na zawsze. Trudno będzie znaleźć przychylniejsze władze miasta, przyjaźniejsze otoczenie, wspanialsze zakwaterowanie, czy piękniejszą okolicę. Cały Szczecinek.
Zjazd ogólnie: nie słyszałem zastrzeżeń, wręcz same zachwyty, a jedyne żale, to tylko te, że: wszystko trwało zbyt krótko, nie wszyscy mogli przyjechać, a zwłaszcza, że do następnego spotkania trzeba, niestety, odczekać dokładnie 370 długich dni. Aż tyle, gdyż nasz kolejny, ósmy już zjazd odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2014 roku, w tym samym miejscu (tu: komunikat nr 1/14).
Pamiętajcie. Już teraz prosimy wszystkich o zarezerwowanie sobie tego terminu i potwierdzanie obecności, zwłaszcza tych, którzy jeszcze z nami nie byli (email: [email protected]).
Jak było?
Krótko:
Dzień 1. Zakwaterowanie - warunki wspaniałe: większość w luksusowym (szczerze!) internacie/hotelu „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”, a po kilkanaście osób (nie zmieściliśmy się) w: pensjonacie Żółty Domek, w hotelu „Izabela” w Marcelinie i w Gospodarstwie Agroturystycznym „Siedlisko” w Żdżarze. Posiłki wspólne, przygotowywane przez uczniów Szkoły Hotelarsko-Gastronomicznej im. „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”: re-we-la-cyj-ne!
Wieczorem wspólna kolacja; na otwarcie. Jej dodatkową atrakcją był występ duetu „Tadek (solo) i Romek”, występ wspaniały i poruszający. Ze względu na tematykę posłuchaj i oceń pięć piosenek:
Początkowo wydawało się, że nie pasuje ona do przysłowiowego kotleta, ale szybko okazało się (mnie przynajmniej), że nie było żadnego zgrzytu i całość miała swój urok. Może w przyszłym roku chłopcy znajdą czas w sobotę, 28/6/2014, i wystąpią na scenie SAPIKu. Chcielibyśmy, aby naszej profesjonalnej, internacjonalistycznej przecież działalności, zawsze towarzyszył choć pierwiastek patriotyczny. Nie chodzi o wzniosłość słów, ani tym bardziej o polityczne deklaracje - nie interesują nas przecież niczyje osobiste poglądy. W grę wchodzi jedynie zwykła przyzwoitość i uczczenie pamięci naszych pomordowanych i zapomnianych bohaterów. Tyle możemy dla nich zrobić. To jest nasze minimum. Możemy więcej?
Dzień 2. Uroczystość w SAPIKu: docenienie dawców, uhonorowanie zasłużonych dla dawstwa szpiku, krótka prezentacja osiągnięć Fundacji/Rejestru/Medigenu, prezentacja naszych górali, wzruszające dwa spotkania biorców szpiku ze swoimi dawcami... Całość przeplatana występami (sopranistka Jola Bibel, Magda Górecka i zespół taneczny AIDA). W czasie wolnym władze miasta zapewniły uczestnikom: bezpłatne przejazdy, rowery lądowe, rowery wodne, narty lądowe (śniegu nie dowieźli - błąd), narty wodne, tramwaj wodny (lądowego brak), atrakcje balonowe, moc spacerów i wspaniałą pogodę przez całe trzy dni. Wieczorem uroczystość kolacyjna w hotelu „Pod Dobrym Księciem Warcisławem IV”. Eeechhh…
Dzień 3. Tradycyjnie nasze spotkania kończyła msza w kościele pod wezwaniem Świętej Rozalii z Palermo w intencji dawców szpiku i pacjentów - tych, którzy żyją w zdrowiu i szczęściu (zdecydowana większość) i tych nielicznych, którzy odeszli. Zawsze będziemy pamiętali też o naszych przyjaciołach śp.: o podwójnym dawcy szpiku, Pawle Kostrzewie z Ostrowca Świętokrzyskiego i przedwcześnie zmarłym profesorze Vladimirze Kozie z Pilzna (Czechy). To ogromne, niepowetowane straty, nie tylko dla nas.
Jeszcze tylko powrót tramwajem wodnym na obiad i …. adjourn. Do przyszłego roku Kochani.
Galeria Szczecinek 2013
Informacje w mediach:
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130624/SZCZECINEK/130629814
http://temat.net/aktualnosci/15267/V-Zjazd-Dawcow-Szpiku-i-Wolontariuszy
VI Zjazd Dawców i Wolontariuszy, Szczecinek, czerwiec 2012
.....relacja ze Zjazdu już wkrótce:)
V Zjazd Dawców i Wolontariuszy, SZCZECINEK - czerwiec 2011
W dniach 10 -12. czerwca miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po raz piąty odbył się ZJAZD DAWCÓW I WOLONTARIUSZY FUNDACJI PRZECIWKO LEUKEMII, zorganizowany przez Fundację oraz NZOZ Medigen w pięknym, gościnnym Szczecinku.
Punktem głównym naszego zjazdu było spotkanie dawców, biorców i wolontariuszy w kinie „Wolność”, ubarwione występami młodych, utalentowanych wokalistek oraz kabaretu z Zielonej Góry "Skład Komiczny Fachofców".
W niedzielę w kościele pw. św. Rozalii z Palermo została odprawiona przez kapelana Fundacji ks.Wojciecha Jamrozińskiego uroczysta Msza św.
W tym miejscu pragniemy podziękować gospodarzowi spotkania: Starostwu Powiatowemu w Szczecinku, Szczecinieckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku, Samorządowi Miasta Szczecinek, a w sposób szczególny panu Staroście Krzysztofowi Lisowi, paniom Marii Schulz i Annie Mencel, księdzu dr Andrzejowi Targoszowi – Proboszczowi Parafii pw św. Rozlii z Palermo w Szczecinku, panu posłowi do Sejmu RP Stanisławowi Wziątkowi oraz panu Henrykowi Siegertowi, bez którego ta lista byłaby niepełna.
Całe spotkanie przebiegało w bardzo wzruszjącej i radosnej atmosferze. Nasi dawcy i wolontariusze służą pomocą pacjentom już od 11 lat!
DZIĘKUJEMY!!!
Relacja z III zjazdu dawców Szczecinek, 11-13 września 2008r.
Do miasta na III Zjazd Dawców Szpiku Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz – Olszewskiej, zjechali ludzie, którzy uratowali ludzkie życie. Czasem dawca i biorca mają szansę się poznać. Nie inaczej jest w przypadku Piotra Grendy i Tomasza Chruślińskiego. – Dzięki Piotrowi mogę się cieszyć najwyższym darem od Boga – życiem – mówi Tomasz. – Po prostu mam w sobie kawałek Piotra. To jest mój kochany brat.
III Zjazd Dawców Szpiku Fundacji Przeciwko Leukemii (czyli z rejestru ALF PL3) odbywający się w gościnnym Szczecinku jest obszernie relacjonowany w mediach. Patronat medialny nad nim objęły m.in. TVN24, miesięcznik PANI, miesięcznik ZDROWIE.
II Ogólnopolski Zjazd Dawców Szpiku Kostnego odbył sie na Żywiecczyźnie 2006-05-05
Miejsce II Ogólnopolskiego Zjazdu Dawców Szpiku Kostnego zostało wybrane nieprzypadkowo. Ksiądz Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii w Leśnej jest znany w całej Polsce z promowania przeszczepów. W Polsce działa pięć banków potencjalnych dawców szpiku. Jednym z nich jest ALF prowadzony przez Fundację Przeciw Leukemii. Chociaż nie jest najliczniejszy - w rejestrze figuruje około 3500 osób, może pochwalić się, że za jego pośrednictwem zostały oddane 52 szpiki. Z pozostałych czterech razem tyle samo.
2006-05-01 Dawcy szpiku z całej Polski przyjechali na Żywiecczyznę miasta.gazeta.pl
Ta niezwykła, życiowa przygoda dla 24-letniej Emilii Modzelewskiej z Ełku zaczęła się przed pięcioma laty. W jej szkole warszawska Fundacja Przeciwko Leukemii szukała dawców szpiku. Zgłosiła się, bo chciała pomóc. Potem sprawa ucichła, Emilia skończyła szkołę i zaczęła studiować zarządzanie. Jednak przed dwoma laty zadzwoniła dyrektorka domu dziecka, którego Emilia była wychowanką, z informacją, że jej szukają. - Okazało się, że mój szpik jest potrzebny dla jakiegoś 15-letniego chłopca.
I Zjazd Dawców Szpiku Kostnego odbył się w Tarnowie
Życie dla Życia
2005-05-12
Koncert Chóru Gos.pl rozpoczął oficjalnie III Tarnowską Kroplę i Pierwszy Zjazd Dawców Szpiku Kostnego.
Honorowymi gośćmi byli Jolanta Kwaśniewska i ks. Arkadiusz Nowak. Wśród zaproszonych gości byli również przedstwiciele Fundacji Przeciw Leukemii - mgr Monika Sankowska i dr hab. Leszek Kauc. To oni na co dzień rozwiązują trudną łamigłówkę dobierania dawcy dla chorego oraz prowadzą bank dawców szpiku ALF. Spośród wszystkich dawców dobranych w Polsce 80 % dobrali właśnie oni w swoim laboratorium MEDIGEN, z którym związany jest rejestr dawców ALF.
Daj szasnę życiu - zostań dawcą
2005-05-11 10:31:49[[fotka1]]Ks. Piotr Sadkowski – proboszcz parafii w Żywcu – był dawcą. „To nic strasznego. Przeżyłem i mam się dobrze – mówi żartobliwie. Oddam szpik po raz drugi, żeby kogoś uratować. To było szesnaście lat temu. Moja siostra zachorowała. Dzisiaj jest zdrowa i leczy ludzi Gdyby nie moja decyzja, nie byłoby nie tylko jej, ale też może nie byłoby pacjentów, których ona leczy” – dodaje ks. Piotr.
Wczoraj w DA „Tratwa” kameralnym spotkaniem, nieoficjalnie zainaugurowano Pierwszy Zjazd Polskich Dawców Szpiku. Rozmowę prowadzili lekarze zajmujący się badaniem dawców – dr Monika Sankowska, doc. Leszek Kauc, o swoim byciu dawcą opowiadał ks Piotr Sadkowski, byli też obecni rodzice bohatera filmu „Życie dla Życia”- państwo Siegert (na zdjęciu poniżej).
Pierwszym krokiem do zostania dawcą jest nasza decyzja i oddanie 10ml krwi. Dzisiaj (11 maja) można to zrobić w Mościckiej Fundacji Kultury od godziny 9.00 do 16.00 w sali nr 5. Tam czekają pielęgniarki i lekarze. Badanie, które kosztuje 600 zł jest wykonywane bezpłatnie. To zwykłe pobranie krwi, która będzie następnie szybko przebadana i już pojutrze nasze dane znajdą się w światowym banku szpiku.
[[fotka3]]Od tego momentu, w każdej chwili może zadzwonić do nas telefon. Zadane zostanie pytanie - czy podtrzymujemy decyzję bycia dawcą. To duża odpowiedzialność, bo jeśli się wycofamy to zostaną zmarnowane miesiące badań i poszukiwań. Nasze wahanie może spowodować, że biorca nie doczeka kolejnego dawcy. „Z tych osób, które teraz są dawcami nikt nie odmówił. Różne są reakcje osób na wiadomość o wyborze na dawcę. Dziewczyna, która się dowiedziała że będzie dawcą przez trzy dni płakała z radości” – mówi Katarzyna Duraj prezes tarnowskiego Stowarzyszenia „Kropla”.
Oddanie szpiku odbywa się w klinikach, które maja akredytacje światową. W Polsce może to być klinika w Warszawie lub we Wrocławiu. „Był taki dawca, który chciał lecieć do kliniki samolotem. Fundacja spełniła takie małe życzenie tego dawcy” – opowiada pani Katarzyna.
W klinice pozostajemy około tygodnia. Robione są nam specjalistyczne badania. Jesteśmy otoczeni najlepszymi lekarzami, mamy swojego opiekuna.. Szpik może być pobrany z kręgosłupa pod narkozą lub z krwi. „Wszyscy z tych osób, które oddały szpik zapytane czy zrobiłyby to jeszcze raz odpowiedziały, że tak. Żałują, że można to zrobić tylko 3 razy w życiu. Nie twierdzą, że to bohaterstwo’ – komentuje dr Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii.
Zdarzają się zabawne historie wśród osób zgłaszających chęć zostania dawcą. Uczeń szkoły z Żywca zgłosił się tylko dlatego, żeby przepadła mu lekcja. I został wytypowany na dawcę! Ale zdarzają się też przykre sytuacje. Osoba, która zgłosiła się do banku i została wybrana na dawcę zmieniła adres zamieszkania. Bank nie mógł jej znaleźć, zwrócił się do rodziców, którzy nie zgodzili podać adresu zamieszkania.
Dzisiaj u nas w Tarnowie można zostać dawcą. Są już osoby zdecydowane po wczorajszym spotkaniu z gośćmi Zjazdu. Przyjadą z Nowego Sącza i Rzeszowa. Ten kogo dotknęła białaczka, kto widział, jak cierpi bliska mu osoba, wie jak ważna to sprawa. Sprawa życia i śmierci.
Można uratować czyjeś życie. „Podejmijcie taką decyzję” – prosi ks. Piotr Sadkowski.
Beata Burkat